Zászlótervek

  A zsűri tagjai
  • Kemény István József Attila díjas költő
  • Kömlődi Ferenc technológia-filozófus, a Távoli Jövő Kutatócsoport tagja
  • Kőnig Frigyes képzőművész, tanszékvezető egyetemi tanár (Képzőművészeti Egyetem)
  • Dr. Nováky egyetemi tanár, a BKÁÉ Jövőkutatási Központ vezetője
  • Mizsér Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára
Itt olvasható az eredeti pályázati felhívás >>



Technikai részletek
A zászlóterveket véletlenszerű sorrendben tüntetjük fel a web lapon, a létrehozó nevének elhagyásával, hogy ez se folyásolhassa be a zsűri tagjait. Tervek érkezetek az USA-ból, Kanadából, a Vajdaságól és persze Magyarországról is. Néhány résztvevő jelezte, hogy ha esetleg nyerne, nem kívánja, hogy nyilvánosságra hozzák a nevét - ezt természetesen tiszteletben fogjuk tartani.
Ami magukat a képeket illeti, mindegyik zászlótervet .jpg formátumban tesszük közzé úgy, hogy - a könnyebb összehasonlíthatóság érdekében - mindegyik hosszát 384 pixelre módosítottuk (a szélességét pedig ezzel arányosan). Ahol az erdetileg elküldött zászlóterv jóval nagyobb volt, mellékeljük azt is. Azoknál a terveknél, ahol érkezett leírás, ott természetesen azokat is közzétesszük.
Végezetül: talán nem elfogultság azt állítani, hogy valóban érdekes és szép zászlótervek születtek, és már csak ezért is érdemes volt kiírni ezt a pályázatot.



Zászlótervek



Leírás:
a szimbólum leírása:
- a belső kör naprendszerünk csillagát, a Napot jelképezi, melytől minden irányba szétárad annak éltető fénye
- a szimbólum kilenc* ága (a Naptől induló kilenc fénycsóva) naprendszerünk kilenc bolygóját jelképezi
* a bolygók számát illetően fontos megemlíteni, hogy nőhet ez az érték, ezért a kilences szám helyett használhatunk tizet is - vagyis tízágú napot - (ha például figyelembe vesszük a Sedna felfedezését), vagy akár annál is nagyobb számot (persze csak ha felfedeznek még más bolygókat naprendszerünkben)
- a külső gyűrű az egységbe tömörülést jelzi, miszerint minden egyes "meghódított" bolygón élő ember egy közös szövetségbe tömörül (és ennek a szövetségnek a neve EMBERISÉG)
a színkompozíció:
- sárga: a Nap Földről észlelhető színe
- kék: az ég, és ezáltal a világűr leggyakoribb színe (persze  bolygónkról szemlélve)
- a fekete szín semmi különös jelentéssel sem bír, jelenléte kízárólag azért fontos, mert jobban kiemeli a sárga színt (mint, teszem azt például a kék, ami logikusabb lenne)
Ami színeket illeti, egyértelműen az emberi civilizációt jelképezik, mivel a Földről látszik sárgának a Nap és kéknek az ég ill. a világűr.






Leírás:
A zászló alapkoncepciói a következők:
- a jobboldalon fent található csillag a Napot, a körülötte található körök pedig a Naprendszer bolygóit jelképezik. A Napot függőleges irányban az aranymetszés szabályai szerint helyeztem el úgy, hogy a harmadik kör alakúra egyszerűsített bolygó pálya éri el a zászló széleit, a Nap kisebb sugarai is a Föld pályájáig nyúlnak.
- a színválasztásnál fontos tényező volt a kontraszt, hogy a pályázati kiírásban található kitételeknek is megfeleljen, így a sötétkék, fehér, arany, vörös színeket választottam
- az egységet a Nap hosszabbik sugarai jelképezik, melyek minden körön áthaladnak.
-a formaválasztásnál igyekeztem egyszerűen elkészíthető motívumokat tervezni.
Az erdeti, nagy méretű tervet is meg lehet nézni.









Leírás:
Mind a három terv ugyanazon az elképzelésen alapul: az arany színű Napot körülveszi a kilenc nagyobb bolygó. Ezek ezüstszínűek, mert a nap nélkül hidegek lennének, és így kevésbé fontosak.





Leírás:
Nincs leírás a zászlótervhez.





Leírás:
A Föld zászlajából indulok ki.
( James W. Cadle 1970. május 7-én tervezte meg, és mivel copyright-védettsége (Flag of Earth copyright [registration GP 69310 (1970) RE 771-538 (1998)) immár lejárt, ezért 2003. november 1. óta public domain. )Tőle balra a Merkúr és a Vénusz, jobbra a Mars látható, majd egyre távolodva a Jupiter, 4 Gallilei-holdjával, majd a Szaturnusz, Uránusz, Neptumusz, Plútó, egyre távolodva, mintegy felfűzve.





Leírás:
Zászlóm valamilyen szinten ábrázolja a naprendszert lehetőség szerint a bolygókat és a Napot egymáshoz képest megfelelő nagyságban. Természetesen a Föld kivétel,melynek eltúlzott mérete jelzi az anyabolygónkat.
A bolygók jelei a csillagászok által használtak, Szaturnusznak és Uránusznak megfelelő jelet nem találtam a karakterkészletben, de természetesen a valós jeleket kellene ezeknél is használni: a Szaturnusznak az idő kaszáját, az Uránusznak pedig egy kis köröcske és rajta a H betű.
A színek lehet hogy nem sikerültek a legjobban, de a következő elképzelésem volt:
- a háttér sötét kékje (nem akartam feketét) jelzi az űr sötétjét
- a Nap aranysárga
- a Merkúr higany
- a Vénusz réz
- a Mars vas
- a Jupiter ón
- a Szaturnusz ólom színű
utalva a régi alkimisták által használt jelölésekre.
Talán még el lehet gondolkodni, hogy a Föld ábrázolási módja megfelelő-e?,és hogy ha igen, akkor mely kontinensek látszanak rajta, de szerintem tervnek egy ilyen gondolatébresztő rajz is elég.







Leírás:
Mindkét tervezetben középpontban a nap áll, körülötte a nyolc nagyobb bolygó, plusz a Plútó kissé a jobb felső sarok felé eltolva.Az egyiken egy fehér ovális jelenti, hogy a bolygók a naprendszerbe tartoznak, a másikon a nap sugarai nyúlnak ki hozzájuk.









Leírás:
 Szerintem a Naprendszer Zászlajának emlékezetetnie kell a hagyományos zászlókra. Az általam választott színek:
* a sárga a Nap színe
* a kék a Föld (a Kék Bolygó) és egyben az emberiség színe
* a fekete a világűrt jelenti.
Az egyik zászló (függőleges csíkokkal) a Robert Zubrin-féle Mars-zászlóra utal; a középső tradícionális zászló, míg a harmadiknál az egyenlő oldalú háromszög (a Nap) érintkezik a Földdel és a világűrrel is (és ezek is érintkeznek egymással). Persze ez is a hagyományos zászlóra emlékeztető megoldás.





Leírás:
abból indultam ki, hogy összesen 2, egymástol jól elkülönithető szín legyen (és adott esetben fekete-fehérben is jól látsszon a zászló)
szóba jöhető színek:
fekete, vörös, sárga, kék, zöld
fekete=a vilagűr színe
vörös=vér
sárga=nap
kék=víz, oxigén, kék bolygó
zöld=növény, élet
* a vöröset azért vettetem el, mert nem biztos, hogy egy, a távoli jövőben élő és genetikailag módositott lény hozzánk hasonlóan vörös vérsejteket használ, tehát ez neki nem jelentene semmit
* zöld: ugyanez a probléma
* kék: szintén nem biztos, hogy oxigén alapú metabolizmus lesz - és akkor a kék nem fog valami sokat sokat mondani neki
tehát marad a sárga és a fekete
a sárga kör persze a nap - ami a Naprednszerben mindenki számára központi jelentőségű (még akkor is, ha nem a legfényesebb csillagnak látja), ezért van a sárga csík is - a nap fontosságát hangsúlyozandó - a bal oldalon





Leírás:
Ami a színválasztást illeti, a sárga egyértelmű, a fekete a sötét anyag, a zöld és a kék pedig az életet szimbolizálja.





Leírás:
A zászló alapszíne ugyanaz, mint az Egyesült Nemzetek zaszlajáé. A színek - a fehér és a világos kék - tisztaságot és nyugalmat sugallnak. Középen a nap szimbóluma látható. Ez is csak kultúrafüggő szimbólum persze, de maga a zászló mint olyan is az, és nem adhatjuk fel telejsen a ma általánosan elterjedt szimbólumok használatát. Ez is összeköthet majd minket az utánunk jövőkkel.





Leírás:
Stilizálva ábrázoltam a Naprendszert, tehát a külnöböző bolygók mérete nem tükrözi pontosan a valóságot! Ugyanez igaz a nap méretére is... máskülönben az egészet sárgára kellett volna színeznem!





Leírás:
A zászló 3:5 arányú. A sötétkék szín a világűrt szimbolizálja a nap körül. Magát a napot egy sárga korong szimbolizálja. A Napból kiiunduló nyolc sárga sugár a nyolc elismert bolygónak felel meg (a Plutót az IAU a Kupier-övezet objektumává minősítette vissza).  Az olajágak a békés (űr)kutatást és a Naprendszer erőforrásainak kihasználását jelképezik.





Leírás:
Nincs leírás.





Leírás:
Baloldalt a nap a sugaraival élteti a kék bolygót.
A Föld pedig élővé varázsolja a sötét világűrt





Leírás:
Ez tulajdonképpen az ENSZ zászlója, de amikor majd meghódítjuk aNaprendszert, akkor az "Egyesült Nemzetek" már az Űrbéli Egyesült Nemzeteket" fogja jelenteni. Ezért illesztettem a Föld helyére a Nap szimbólumát.



[ehhez a zászlótervhez nem érkezett kép]

A zászló elkészítése a következő képpen történjék:
Egy felvétel a Napról, amely a zászló közepén lenne. Valamilyen speciális eszközzel készüljön. És elhelyezve a sötét mezőben, a mező színe hasonló legyen, mint a Föld zászlajának felvételén tervezték.
 A Föld zászlaja telitalálat, jobbat nem tudnak egyenlőre kitalálni. Ez 1970-ben készült.
 1.Erre épülne az én általam tervezett zászló is, a Földet a Nap váltaná fel és a Naprendszer zászlója lenne.
 2.Esetleg egy változata is elképzelhető a Nap a Föld mögött láthatóan szerepelne. Ez azt jelentené, hogy a naprendszer Föld bolygójáról származik az emberiség és mindez a Holdról fényképezve a zászlóban egy kitűnő szimbólum lenne.
A Nap sugarai a Föld mögötti felvétel is alkalmas a Holdról fényképezve a Naprendszer zászlajának. Nem tudom, mennyire megvalósítható.
A Nap felkel a Föld mögül a Holdról vagy űrből fényképezve.







Leírás:
Azt hiszem, egész egyértelmű, hogy mit ábrázol mindkettő, az a karika a bal alsó sarokban egy napfogyatkozás szeretne lenni, amint az csak a Földről látható, és azért nem teljesen kerek, mert a diffrakciót szerettem volna szemléltetni.





Leírás:
Nincs leírás.
Az erdeti, nagy méretű tervet is meg lehet nézni.





Leírás:







(c)Távoli Jövő Kutatócsoport 2003 - 2004