szoftverért bilincs

a másolás jog(talansá)ga,

avagy a szoftverek

GNU - free software
dr. galántai zoltán 2005
bsa 1996
A BSA 1996-os kampánya - bilincs mindenkinek, aki "ezt a floppyt" lemásolja.
Legalábbis figyelmere méltó egyfelől, hogy ebben az időben a BSA még abból indult ki, hogy az illegális szoftvermásolás fő formája floppyk a: meghajtóba való bepöccintésével (nem pedig például az internetes letöltések vagy a CD-k révén) töténik; másfelől pedig az, hogy a kampány nagyon is direkt módon hívja fel a figyelmet a jogi felelősségre vonhatóságra. Természetesen el van benne hejezve némi szójáték is: aki ilegálisan másol szoftvert, az a vasat ingyen kapja hozzá.
nagyobb méret >>>
bsa - closed site
A BSA által bezáratott site-okon olvasható szöveg.
nagyobb méret >>>
bsa - magyar
A magyar "bilincses" BSA plakát: Önt ellenőrizték már?
2002-ben mind Mécs Imre (SZDSZ), Országgyűlés informatikai és távközlési bizottságának tagja, mind pedig Rogán Antal (Fidesz),  a bizottság elnöke arra az álláspontra helyezkedett, hogy a BSA Magyarország a bilincs képének felhasználásával meglehetősen durva és megfélemlítésen alapuló kampányt folytat a legális szoftverhasználatot előmozdítandó. Valószínűleg nem véletlen, hogy a BSA számítógéphasználók körében elterjedt neve Magyarországon a "szoftverrendőrség" Ugyanekkor ez a fenyegetésen alapuló megoldás egyáltalán kizárólag nem a BSA Magyarország  eszköztárában található meg.
nagyobb méret >>>
a főnök már nem jön vissza - BSA
A főnök tárgyaláson van, és nem is jön vissza...
... mert a vállalatnál illegális szoftvereket használtak.

"Mivel a vállalatvezető egy személyben felel mindenért, fontos hogy meghatározza azt, hogy a vállalat, vállalkozás milyen platformon és hogyan kíván dolgozni...
Azok a gazdálkodó szervezetek, amelyek bekerültek a BSA látószögébe, és bizonyított az alapos gyanú, akkor a rendőrségen jogász kollégáim megteszik a feljelentéseket, amelyek ugyanolyan elbírálásban részesülnek, mint bárki másnak a feljelentése...
általában a szomszéd, vagy a kilépett, elküldött dolgozó tesz feljelentést."
Mindez egy, a BSA Magyarország főtitkárával, Sebők Erzsébettel, 2002 ben készített interjúban olvasható.
levél a BSA-tól
Levél a BSA-tól.
"Kérjük javasoljon egy időpontot, amikor a BSA munkatársa, telefonon történő egyeztetést követően felkeresheti cégét."
A BSA olyan "forró vonalat" is üzemeltet a web site-ján (nem csak Magyarországon persze), ahol névtelenül lehet feljelentést tenni "szoftverkalózkodás" miatt. Érdekes lenne tudni, hogy ez hány esetben szolgált a személyes bosszú eszközéül és hány esetben járult hozzá az illegális szoftverhasználat visszaszorításához.
A Project on Justice (Harvard University) mindenesetre már 1992-ben arra a követkteztetésre jutott, hogy a névtelen bejelentéseken alapuló rendszerek megbízhatósága mindig kérdéses, egyesek ugyanis szeretnek bármiféle valóságalap nélkül is hazudni és rágalmazni.
nagyobb méret >>>

bsa helyett linux
Tessék választani!
A nyílt forráskódú szoftver (aminek minden bizonnyal a legismertebb példája a GNU/Linux) nem csupán garantáltan jogtiszta alternatívát kínál a kereskedelmi szoftverekre, de rendszerint legalább ugyanolyan jó minőséget is (sőt).
nagyobb méret >>>
ne játssz bűnözőkkel
Ha bűnözőkkel játszol, sírás lesz a vége.
Az ELSPA-t (Entertainment & Leisure Software Publishers Association) 1989-ben alapították Nagy-Britanniában. Valószínűleg kevésbé ismert Magyaroszágon, mint mondjuk a BSA.
A plakát tanulsága egyértelmű: aki bűnözőkkel játszik, az ráfizet. Méghozzá nagyon: a számítógépes játékok piracy-jáért akár 10 év (!) börtönt is kaphat.
nagyobb méret >>>
FAST - jelentsd fel a tanárodat!
Jelentsd fel a matektanárodat!
A mellékelt - sajnos eléggé rosszul olvasható - "képregény" arról szól, hogy egy (feltehetően középiskolás) srác előre utálja a matek órát, amit egy bizonyos Mr. Jones (aki legalábbis riherongy ember, de inkább szemétláda) fog tartani. Még szerencse, hogy a srác felfigyelt rá, hogy ez a Mr. Jones a számítástechnikai szakkörön nem csupán azt engedte meg mindenkinek, hogy szoftvert másoljon, hanem ő is ezt tette. Úgyhogy felhívta az ELSA-t, az pedig most annak rendje és módja szerint kiküld is egy Bobbyt, aki a matematika óra közepén ront be terembe, hogy magával vigye a szoftverkalózt. Történetünk főhőse pedig az utolsó képkockán megígéri a barátjának, hogy felezni fog vele a tanára feljelentéséért kapott 1000 fontos jutalmon (elvégre olyan is van a világon, mint becsület).
Nehezen hihető, hogy a valóságban is az iskolából viszik el a tanárt, ha a diákjai azt állítják róla, hogy megengedi a szoftverek lemásolást.
nagyobb méret >>>


vissza >>>