MEZŐGAZDASÁGI ÉPÜLETEK - ÉPÜLETEK - MALOM

  • Gyermelyi Tésztagyár - malom [Lovrity Andrea] 2006.09.27.

    A tésztagyár melletti malom óriási kapacitású, akár naponta 300 t lisztet is képes termelni. A tésztakészítéshez különleges tésztalisztet gyártanak, ami a búzának csak körülbelül a 31%-ából nyerhető ki. Emellett gyártanak még 3 féle kenyérlisztet, mellék termékként pedig keletkezik a korpa és a takarmányliszt.

    A malomban hasonló a működési elv a vetőmag feldolgozó üzemeihez, miszerint a különböző tisztítási munkákat külön szinteken végzik.

    A búzaszem két kültéri tárolóból kerül a malom belső területére, ahol aztán különböző rostákon megtisztul. Ilyenek a porrosta, kőkiválasztó, gyommagvak eltávolítására szolgáló rosta. Az ilyen szeparációs munkákat rázógépek végzik, ahol a vibrációs technológia során a kőszemek például másik irányba vándorolnak el mint a búzaszemek. Ezzel lehetővé téve a kiválasztódást. A gyommagvak eltávolítását pedig alaki rostán végzik, ahol az ép búzaszemek fennmaradnak a rostán, míg a törött szemek, kisebb átmérőjű gyommagvak pedig leesnek.

    A felülettisztító gépek lekoptatják a búzaszemeket.

    Ezután a munkafolyamat után nedvesítik a búzaszemeket, ugyanis a maximális nedvességtartalmuk 14,5 %, az őrléshez viszont a 16,5 %-os nedvességtartalom ajánlott. A búza maximális nedvességtartalmát a tárolásnál fellépő körülmények határozzák meg. Ugyanis ha túl nedves a búzaszem hozzátapad a tároló edény falához, és a különböző kártevők elszaporodása is gyakrabban előfordul.

    A megfelelő nedvesítés után hengerszékek aprítják fel a szemeket és készül belőlük az őrölt liszt.

    Ebben a malomban közel 40 féle lisztet őrölnek. Ezután a főmolnár összeállítja a keveréket, hogy a vásárlók a megszokott minőségű lisztet találják majd az áruházi polcokon.


  • Budatáj KFT. (Tök) vetőmagüzem [Lovrity Andrea] 2006.09.27.

    A központi épületben történik meg a vetőmag feldolgozása és a raktározás is. A betorkolló nyílásokon, garatokon keresztül a kamionokról a vetőmag egy 4 m mélyen fekvő görgőpályás fekvőszalagra kerül. Itt tudják biztosítani a vetőmag megfelelő mennyiségű és folyamatos betáplálását a további gépsorokba, amelyek az épület torony részében kaptak helyet. Itt helyezték el a tisztító, csávázó és további más gépeket is.

    A torony területén belül minden szinten meg van oldva a folyamatos porelszívás. Ennek a legfelső emeleten találtak helyet, ahol a filteres légszűrő ellenőrzi a porkibocsátást és ennek szinten tartásában segít. A környezetvédelmi hatóságok nagyon elszántan mérnek és bírságolnak minden olyan esetben amikor valamelyik cég szennyezőanyag kibocsátása átlépi a törvényben megengedett határértéket.

    A toronyépületben a funkciókat térben külön szinteken helyezték el. Így a vibroszeparátor alatt, ami a terményt minőségileg osztályozza és a szemeket elkülöníti a csávázó és toklászó gép kapott helyet. A búzaszemeket lefölözik és eltávolítják a szemeket. Az így keletkezett szemét bekerül a porkamrába.

    A csávázógép vöröses gombaölő szerrel festi be a búzaszemeket. A vöröses színnek a fő jelentősége, hogy az ezzel megfestett búzaszemeket meg lehessen különböztetni az étkezésre szánt búzától.

    A torony mellett az épülettömeg másik, legnagyobb része a tároló, raktár rész. Itt történik a készletek elhelyezése. Ami történhet az ömlesztett formától kezdve, a zsákos tároláson át, egészen a ma egyik legkorszerűbb fém kereten felfüggesztett nagyzsákos tárolással is. Ez a magyar szabadalom a legjobban képes kihasználni a rendelkezésre álló helyet azáltal, hogy egymás fölött akár 4 keret is tárolható, és ezzel 1,25 m2-en 4 t tárolása is megoldható.

    Az ilyen csarnokoknál építészeti szempontként felmerült, hogy fölösleges természetes megvilágítást biztosítani, ugyanis a fény UV sugara bontja, rongálja a vetőmagot. Továbbá alapvető követelmény a padozat sík, törésmentes kialakítása a könnyű targonca és keretmozgatások miatt. A vetőmagtároló keret nagyon érzékeny a szinteltérésekre, csak teljesen sík padozaton lehet biztonsággal alkalmazni. További előnye ennek a keretnek, hogy a vetőmagot tartalmazó 1 tonnás zsákkal együtt fel lehet pakolni a kamionra és együttesen szállítható. A raktárban meg megvédi a benne tárolt terméket a kártevőktől, hiszen a zsák függesztve van és nem ér le a földre. A raktár előtt egy fedett előtető segítette a kamionok hozzáállását, akár esőben is. Így elkerülhető, hogy a vetőmag megázzon.