league for programming freedomA másolás jog(talanság)a: a DMCA

dr. galántai zoltán 2005

DMCA: a Digital Millenium Copyrigt Act-et 1998-ban fogadta el az amerikai törvényhozás (99:0) arányban, és komoly felháborodást váltott ki, mert attól függetlenül tiltja meg a titkosítás feltörését, hogy máskülönben illegális lenne-e a tartalomhoz hozzá férni. Másként megfogalmazva: a lehetőséget bünteti, nem pedig azt, hogy valaki tényleg bűn elkövetésére használ-e egy eszközt, noha a DMCA ellenzői szerint a retorzióknak nem a körülményektől (mint amilyen egy adott rendszer feltörése), hanem attól kell függeniük, hogy történt-e copyright-sértés.
részletek >>>

DeCSS: az egyik legnagyobb nyilvánosságot kapott DMCA eset az volt, amikor a DeCSS-szel kapcsolatban 2000. január 20-án egy amerikai bíróság kimondta, hogy tilos közzé tenni a titkosított DVD-k olvasásához szükséges (amúgy kimondottan egyszerű) kódot. Úgyhogy a hackerek (akik nem tévesztenődek össze a crackerekkel) sürgősen a legkülönbözőbb formákat találták ki, hogy nevetségessé tegyék a tiltást (és nem mellékesen megmutassák, hogy a szólásszabadság is sérül, ha megpróbálják a DMCA-t következetesen akalmazni). Akinek van ideje és kedve, az böngéssze végig a teljes kollekciót, de közben azt sem szabad szem elől téveszteni, hogy az olykor akár meglehetősen indulatos tiltakozásoknak/ellenérzéseknek mennyi hatása van (vagy nincs) a gyakorlatban.

DMCA és Orwell
Minden állat egyenlő, de vannak, akik egyenlőbbek.
Ez a karikatúra a DMCA-t az Orwell Állatfarm című könyvében a hatalmat átvevő disznókkal kapcsolja össze, és arra utal, hogy azok, akik a DMCA előnyeit élvezik (vagyis általában véve a tartalomtulajdonosok) mintegy "egyenlőbbek" a többieknél.
"Az állatok megzavarodva, rémülten bújtak össze, miközben az udvaron körbemasírozó disznók hosszú sorát figyelték... Benjámin... felolvasta Rózsinak, mi van a falra írva. Ott már semmi más nem állt, csak egyetlen Parancsolat, amely így hangzott: MINDEN ÁLLAT EGYENLŐ, DE EGYES ÁLLATOK EGYENLŐBBEK A TÖBBINÉL."
Orwell: Állatfarm (Szíjgyártó László fordítása)
nagyobb méret >>>
dmca-encryption:-)
Tilos elolvasni!
Mivel ezt a szöveget azért írták visszafelé, hogy ezáltal titkosítva legyen a tartalom:-), ezért aki elolvassa az "ENCRYPTED" szót, az automatikusan megsérti a DMCA-t... ugyanilyen "titkosított" felirat egyébként "DMCA" szöveggel is készült.
viseljen DecSS-t!
"I am a circumvention device"
Aki ezt a pólót viseli, az alkalmas a DeCSS feltörésére is, illetve a DMCA megsértésére.
nagyobb méret >>>
illegális szöveg
Illegális szöveg.
Méghozzá a tartalmától függetlenül az. A trükk nagyon egyszerű: az ablakba be kell írni egy szöveget, amit a program aztán DeCSS segítségével titkosít.
nagyobb méret >>>
aknakereső
Aknakereső.
Természetesen a nyílt forráskódú változat - és az is természetes, hogy bele van kódolva a játékba a DVD-titkosítás visszafejtése.
nagyobb méret >>>
illegális prím szám
Az első illegális prím.
A programok valójában nem mások, mint számok (méghozzá leginkább bináris számok). Azaz: minden program tekinthető számnak is - néhány közülük például prímnek. Phil Carmody volt az első, aki ilyen prímszámot talált: ez visszafejti a DeCSS-nek C-ben írt és gzip-pel tömörített kódját. Vagyis - mivel az USA-abn tilos a DeCSS terjesztése - ezért ez a prím szám is tilosnak kell, hogy minősüljön.
nagyobb méret >>>
 


vissza >>>