minden értelmes lénynek joga van

szabadon dönteni saját agyának mindenkori állapotáról

szabadon dönteni arról, hogy milyen módszereket alkalmaz saját biológiai állapotának módosítására

szabadon dönteni arról, hogy milyen módszereket választ az utóda létrehozására, illetve milyen módon reprodukálja magát












nyitó lap
magunkról
javaslat
faq
linkek
archivum

javaslat

1. Javasoljuk, hogy a mindenkire egyaránt vonatkozó jogok között (ezeket ma az Az Emberi Jogok Nyilakozata írja le) szerepeljen az alapjogok között azt is, hogy
  • szabadon dönthetünk agyunk mindenkori állapotáról
  • szabadon dönthetünk arról, hogy milyen megoldásokat vagy módszereket tartunk elfogadhatónak saját biológiai állapotunk módosítására
  • szabadon dönthetünk arról, hogy milyen módszereket választunk utódaink létrehozására, illetve önmagunk reprodukálására
2. Javasoljuk, hogy az "emberi jogok" kifejezést váltsa fel az "értelmes lényeket megillető jog", és ennek megfelelően az
3. Javasoljuk, hogy az Emberi Jogok Nyilatkozatában
  • a "férfi", illetve a "nő" kifejezést
  • az "értelmes lény" kifejezés váltsa fel.



indoklás

1. Jelenleg az Emberi Jogok Nyilakozata deklarálja azokat a jogokat, melyek minden embert megilletnek. Meggyőződésünk szerint az 1. pontban említett jogokat ugyanúgy alapjognak kell tekinteni, mint az ebben szereplőket, ugyanis ez logikus kiterjesztése eddig is létező jogainknak (mint amilyen például a szólászsabadság vagy a privacy). Korábban ezek azért nem szerpelhettek a jogaink között, mert nem igazán merült fel, hogy élhetnénk velük. A tudomány és technika fejlődése viszont lehetővé tették vagy fogja tenni - mint ahogy az is lehetséges vagy lehetővé fog válni, hogy a hatalom ilyen vagy olyan formája visszaéljen ezekkel, ha nem szabályozzuk megfelelően őket.
Természetesen nem abszolút jgokról van, hanem indokolt esetben koráltozni lehet őket - miként ( a mi értelmezésünk szerint) az élethez való jog kivételével az összes többi jogot is.

2. Az 1. pontból az is következik, hogy hogy az eddigitől eltérően kell fogalmazni a jogokkal kapcsolatban. Amikor jelenleg az "emberi jogok" kifejezést használjuk, akkor ezt nem azért tesszük, mert abból indulunk ki, hogy minden, a homo sapient megilletnek bizonyos jogok, hanemmert azzal a feltételezéssel élünk, hogy minden homo sapiens - és jelenleg csak és kizárólag a homo sapiens - olyan fejlett értelemmel rendelkezik, amit figyelembe véve bizonyos jogok megilletik (és amikkel élni is tud). A jövőben azonban egyszerre egynél több értelmes faj is jelen lehet majd a Földön (például egynél több emberfaj), és ha ugyanúgy gondolkodó lények lesznek, mint a mai ember, akkor ugyanúgy megilletik majd őket ugyanazok a jogok, mint minket.
Sőt - legalább elvileg - az is elképzelhető, hogy a genetikai bervatkozások hatására egyes, ma még emberi értelemben véve nem értelmes fajok is intelligenssé válnak, és ekkor tőlük sem tagadhatjuk meg az embereket ma megillető jogokat. Illetve az is elképzelhető - ismét csak legalább elvileg -, hogy az emberiség kirajzik a világűrbe, és az egymástól távol eső kolóniákon egymástól eltérő emberfajok alakulnak ki (akár mesterséges beavatkozás, akár pedig a természetes fejlődés következtében). Semmi okunk sincs rá, hogy megtagadjuk tőlük ugyanazokat a jogokat, amik ma a homo sapiens képviselőit illetik meg.
Mindent egybevetve tehát ha figyelembe akarjuk venni a jövő lehetőségeit, akkor az "emberi jogok" helyett az "értelmes lények jogairól" kell beszélnünk.

3. És hasonlóképpen: ahelyett, hogy azt mondannánk, hogy minden "férfit" és "nőt" azonos jogok illetnek meg, illetve általában véve "férfiakról" és "nőkről" beszélnénk, minden ilyen esetben "értelmes lényt" kell mondanunk. Nem korlátozhatjuk a jogkat a jelenleg hivatalosan létező két nemre, mivel elképzelhető, hogy a jövőben teljesen más (akár emberi, akár nem emberi) nemek is meg fognak jelenni, akiket ugyanazok a jogok kell, hogy megillessenek, mint a maiakat.

nyitó lap
magunkról
javaslat
faq
linkek
archivum


(c) bioliberty project 2005