bevezetés
bevezetés
bioetika
biopunk
biokalózkodás
biokonzervativizmus
demokratikus transzhumanizmus
embertökéletesítési technológiák
extrópiánus alapelvek
hedonisztikus imperatívusz
kongitív szabadság
krionika
liberális eugenika
szingularitás
transzhumanizmus
biohumanizmus


transzhumanizmus
"A 'transzhumanizmus', ami egy új gondolkodásmód megnevezéseként terjedt el, megkérdőjelezi azt az előfeltevést, miszerint az emberi állapot lényegében megváltoztathatatlan. Aki elhárítja ezt a mentális akadályt, annak radikális lehetőségek vakító képe tárul fel, a zavartalan boldogság megteremtésétől, egészen az intelligens élet kihalásáig".
Transzhumánnak minősül a jelenlegi és a poszthumán közötti, átmeneti emberfaj, és magát a szót, ami a "transitional human" lerövidítése, FM-2030 ( azaz F. M. Estfandiary) tette közismertté.
Ami pedig a poszthumánt illeti, az a tarnszhumanisták várakozásai szerint fejlettségét tekintve minden bizonnyal messzebb lesz a mai embertől, mint amennyivel a mai ember a többi emlős fölé magasodik; ellenálló lesz a betegségekkel szemben és nem kezdi majd ki az öregedés és örökkön energiától fog duzzadni; teljes ellenőrzést gyakorol majd a saját érzelmei, vágyai és mentális állapotai felett; megnövekedett képességei lesznek az élvezetre, szerelemre, művészi befogadásra és kiegyensúlyozott derűre; és olyan mentális magasságokba fog feljutni, ahová a mai emberi agy képtelen.
Egy poszthumán lehet
  • teljesen szintetikus, mesterséges teremtmény
  • létrejöhet a jelenlegi emberből kisebb, ám folyamatos és kumulatív módosítások eredményeként (ehhez valószínűleg vagy a nanotechnológiát használva kell újratervezni az embert, vagy pedig olyan technológiák kombinációját kell alkalmazni, mint amilyen a génmérnökség; pszichofarmakológia; öregedés elleni terápiák; neurális interfészek; fejlett információkezelő eszközök; memóriajavító gyógyszerek; hordozható komputerek és kognitív technológiák).
Transzhumanista FAQ magyarul:
http://www.transhumanism.org/index.php/WTA/more/183/


(c) dr. Galántai Zoltán 2005